İş Dünyasında Yöneticilik

Hepimizin bildiği üzere dünyada teknoloji çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Siz ayak uydursanız da uydurmasanız da teknoloji kendini yenileyip üstüne katarak ilerliyor. Bu ilerleme iş dünyasının hareketli olmasına neden oluyor. İş dünyasında bu hareketliliğe ve ilerlemeye uyum sağlanamazsa geride kalırsınız ve yerinizi bir kaç zaman sonra başkaları alır.

Teknoloji hayatımıza direk etki etmektedir. Örneğin; pandemi ile birlikte hayatımıza giren uzaktan çalışma yöntemi bazı yenilikleri de hayatımıza sokmuştur. Daha önce denk gelmediğimiz uygulamalar, programlar vs. bir çok yenilikler ile tanıştık. Biz bu yeniliklere açık olmazsak yok oluruz. İlerlemek istiyorsak ilkellikten, geleneksellikten uzaklaşmamız gerekiyor. Yöneticilik de aynen bu şekild

e yenilikler ve teknoloji ile iş birliği içinde olmalı ki verimlilik artışı söz konusu olsun. Basit bir yönetici modeli ile değilde daha yenilikçi, fikirlere açık, teknoloji ile ilgili, dinamik bir yönetici modeli tercih edilmektedir. Bu konuda da kendinizi geliştirmeniz gerekecektir. Gerek “sosyo-kültürel” gerek “sosyo-ekonomik” alanda kitap okumak, öğrenmek, incelemek, araştırmak sizi sadece yöneticilik alanında değil her alanda emin adımlarla istediğiniz yerlere ulaştıracaktır. Sizi siz yapan fikirlerinizdir. Fikir ise sizin kendinizi yani ruhunuzu nasıl beslediğiniz anlamına gelir. Fikirleriniz sizi alttan çıkarıp en üste de götürür, en üstten tepetaklak edip en alta da indirebilir.

Sözün özü şudur ki; iyi bir yönetici donanımlı ve profesyonel bir kişilik ile karşımıza çıkar. Duygusallıktan arınmış, tamamen profesyonellik üzerine hareket eden bir yöneticilik modeli üstün başarılar göstermektedir. Bu da tamamen kendini eğitmek, araştırmak, bilinçli öğrenmek ve en önemlisi ise bütün bunları karşı tarafa uygun bir şekilde aktarabilmektir.

Yönetim ve Yöneticilik Hakkında Kısaca

Yönetim terimi aslında bilimsel sanatsal ve mesleki olarak üç ayrı ifade taşımaktadır. İkisinden bahsetmek istiyorum. Bir olguyu bilimsel verilerle analiz etme ve ölçmeye bilimsel, bir olaya profesyonel bir bakış açısıyla müdahale etmek ise mesleki yönetim olarak kullanılmaktadır.

Size burada mesleki terimi hakkında bilgi vermek istiyorum. Bir meslek grubunda yükselmek istiyorsanız o işi severek yapmanız gerekiyor. Severek yapılan her iş sizi başarıya götürür. Ve başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkmış olursunuz ki bu da size yönetici olma yolunda güzel şeyler katar. Bir yönetici de olması gerekenler üniversite mezunu olmak, dil bilmek, şu kadar tecrübe sahibi olmak vs. gibi klişe olmuş cümleler her zaman önümüze çıkar. Bana göre yönetici olmak için önce sahiplenmek gerekir. İstemek gerekir. Ne kadar sahiplenir ve severseniz o size çok güzel meyveler verir. Bir bakmışsınız ki yaprak dönümünde bile o meyveleri yiyorsunuz.

Yönetim ve Yöneticilik hassas bir noktadır. İnsanları çalıştıran ve onları daha verimli çalışmaya sevk ettiren tek şey iyi yönetimdir. Eğer kötü bir yönetim varsa son teknoloji üretim araçlarını bile koysanız yüzde yüz verim almanız imkansız bir durum olur. Ama iyi yönetim ile en ilkel aletler bile size yüzde ikiyüz verim verebilir. Çünkü iyi yönetim de insanlar severek işini yapar ve daha verimli nasıl çalışırım diye düşünür. Kötü yönetimde ise bir an önce mesai bitse de eve gitsem düşüncesi insanlarda her zaman bulunur. Ve verim alınamaz.

Kısaca demem o ki; söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı.

Umarım sıkılmadan okudunuz ve size faydalı olmuşumdur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıklı günler dilerim 🙂

Kendimizden Bahsedelim :)

Bir otobiyografi olmasını istemiyorum. Bu sebeple kısa bir tanıtma yapacağım. Yaklaşık 30 yıl önce Adıyaman da doğup hayatın beni İstanbullara getirdiği bir ömür yaşıyorum.

Aslında mezun olduğum bölüm ve yaptığım iş arasında dağlar kadar fark var. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunuyum ve şu an gıda imalatı yapan bir firmada üst düzey yönetici olarak görev yapıyorum.

Bir çok şehir, yer, insan vs. gördüm. Bir çok şirket ve o şirketi yöneten insanlar gördüm. Herkesin ve herşeyin bir başlangıç hikayesi var benim de olduğu gibi. Korkmayın bu hikayeden bahsedip canınızı sıkmayacağım.

Bu bloğu açmamda ki sebep sahip olduğum bilgilerimi size aktarmak ve sizin de bilgileriniz ile kendimi geliştirmek. Çevremi bulunduğu bu bilgi kirliliğinden çıkarıp ve geliştirmek. İnsanlara faydalı bir birey olarak hayatımı sürdürmek.

Umarım beni sıkılmadan ve severek takip edersiniz. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Nereden Başlamak Gerekir?

Bir blog sayfası açma fikri çok zaman önce bende oluşmaya başladı. Ama hangi konu hakkında açacağımı açıkçası bilmiyordum yada cesaretim yoktu. Biraz zaman sonra yaptığım iş olan #yöneticilik ve #yönetim hakkında açmaya karar verdim. Siz değerli takipçilerime de Yönetim ve Yöneticilik Hakkında bildiğim herşeyi aktarmak istiyorum.

#yöneticilik #yönetim #zerotohero #ceo #management #manager