Hepimizin bildiği üzere dünyada teknoloji çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Siz ayak uydursanız da uydurmasanız da teknoloji kendini yenileyip üstüne katarak ilerliyor. Bu ilerleme iş dünyasının hareketli olmasına neden oluyor. İş dünyasında bu hareketliliğe ve ilerlemeye uyum sağlanamazsa geride kalırsınız ve yerinizi bir kaç zaman sonra başkaları alır.

Teknoloji hayatımıza direk etki etmektedir. Örneğin; pandemi ile birlikte hayatımıza giren uzaktan çalışma yöntemi bazı yenilikleri de hayatımıza sokmuştur. Daha önce denk gelmediğimiz uygulamalar, programlar vs. bir çok yenilikler ile tanıştık. Biz bu yeniliklere açık olmazsak yok oluruz. İlerlemek istiyorsak ilkellikten, geleneksellikten uzaklaşmamız gerekiyor. Yöneticilik de aynen bu şekild

e yenilikler ve teknoloji ile iş birliği içinde olmalı ki verimlilik artışı söz konusu olsun. Basit bir yönetici modeli ile değilde daha yenilikçi, fikirlere açık, teknoloji ile ilgili, dinamik bir yönetici modeli tercih edilmektedir. Bu konuda da kendinizi geliştirmeniz gerekecektir. Gerek “sosyo-kültürel” gerek “sosyo-ekonomik” alanda kitap okumak, öğrenmek, incelemek, araştırmak sizi sadece yöneticilik alanında değil her alanda emin adımlarla istediğiniz yerlere ulaştıracaktır. Sizi siz yapan fikirlerinizdir. Fikir ise sizin kendinizi yani ruhunuzu nasıl beslediğiniz anlamına gelir. Fikirleriniz sizi alttan çıkarıp en üste de götürür, en üstten tepetaklak edip en alta da indirebilir.

Sözün özü şudur ki; iyi bir yönetici donanımlı ve profesyonel bir kişilik ile karşımıza çıkar. Duygusallıktan arınmış, tamamen profesyonellik üzerine hareket eden bir yöneticilik modeli üstün başarılar göstermektedir. Bu da tamamen kendini eğitmek, araştırmak, bilinçli öğrenmek ve en önemlisi ise bütün bunları karşı tarafa uygun bir şekilde aktarabilmektir.