Yönetim terimi aslında bilimsel sanatsal ve mesleki olarak üç ayrı ifade taşımaktadır. İkisinden bahsetmek istiyorum. Bir olguyu bilimsel verilerle analiz etme ve ölçmeye bilimsel, bir olaya profesyonel bir bakış açısıyla müdahale etmek ise mesleki yönetim olarak kullanılmaktadır.

Size burada mesleki terimi hakkında bilgi vermek istiyorum. Bir meslek grubunda yükselmek istiyorsanız o işi severek yapmanız gerekiyor. Severek yapılan her iş sizi başarıya götürür. Ve başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkmış olursunuz ki bu da size yönetici olma yolunda güzel şeyler katar. Bir yönetici de olması gerekenler üniversite mezunu olmak, dil bilmek, şu kadar tecrübe sahibi olmak vs. gibi klişe olmuş cümleler her zaman önümüze çıkar. Bana göre yönetici olmak için önce sahiplenmek gerekir. İstemek gerekir. Ne kadar sahiplenir ve severseniz o size çok güzel meyveler verir. Bir bakmışsınız ki yaprak dönümünde bile o meyveleri yiyorsunuz.

Yönetim ve Yöneticilik hassas bir noktadır. İnsanları çalıştıran ve onları daha verimli çalışmaya sevk ettiren tek şey iyi yönetimdir. Eğer kötü bir yönetim varsa son teknoloji üretim araçlarını bile koysanız yüzde yüz verim almanız imkansız bir durum olur. Ama iyi yönetim ile en ilkel aletler bile size yüzde ikiyüz verim verebilir. Çünkü iyi yönetim de insanlar severek işini yapar ve daha verimli nasıl çalışırım diye düşünür. Kötü yönetimde ise bir an önce mesai bitse de eve gitsem düşüncesi insanlarda her zaman bulunur. Ve verim alınamaz.

Kısaca demem o ki; söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı.

Umarım sıkılmadan okudunuz ve size faydalı olmuşumdur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıklı günler dilerim 🙂